4- Aptallar için Tarımsal Ar-Ge Projesi, Bölüm 4

%99’u bir işe yaramaz, odasından 10 yıl çıkmasa sadece aldıgı maaşa bakan, 90’lardan kalma konuları anlatmaktan bıkmamış akademisyenlerin arasında başlattıgın bu projede, derdini dinleyip sana yardımcı olan sadece bir akademisyen var, zaten sen de onunla çalışıyorsun. Gelecekte, aynı bölümden başka bir hoca, bu proje bittikten 1 yıl sonra seni arayıp bu projenin aynısını soracak, böyle bir öğrencim var, şu konuda çalışmak istiyor, yapılır mı diye, öyle bir bölüm! Neyse, sorunu ve nasıl çözeceğini belirlemeye başladın. 

uludag universitesi ziraat fakültesi, tavsiyem, uzak durun.

Şu ana kadar elinde toparladıkların, programlanabilir işlemci, sensör ve radyo. Şu anda devre tasarımını öğrenip prototoip ürettiriyorsun, ilk bir kaç prototipi hızlı olsun diye amerikada yaptırdın, sonrakiler için daha ölçekli bir yer arayışına girdin bile. Bir yandan breadboard denemeleri yapıyorsun, bir yandan da diğer çalışmalarını yürütüyorsun, teorik olarak herşey yolunda gidiyor olmasına rağmen her seraya gideceğinde anahtar istemek senin gururuna dokunmaya başladı.

Her neyse, yaptıgın bir kaç prototipi bölümde hocana götürdün ve arazi denemelerini yürütüyorsunuz, teorik olarak mesafe ve veri aktaırmı yeterli. Güç optimizasyonu konusu ise halen biraz sıkıntılı, çünkü 6’aydan yükseğe çıkmıyor iki tane AA pille, 8 tane pil taksan bu sefer de kutu çok büyük oluyor ama malum, arduino sadece buzdağının üzerindeki bir kar tanesi oldugu için artık brute force bare metal low level programming’e girmen gerektiğini farkediyorsun, korkuyorsun ama gireceksin, mecburen, ve zevk alacaksın!

Belli bir kaç denemeden sonra inanılmaz derecede düşük güç değerlerine ulaştın ve sonuç olarak elindeki cihaz gerçekten bir kaç yıl pil ömrüne çıkmaya başladı ama baktın ki devrede gerçek anlamda başka parça kalmamış. Sadece işlemci, radyo ve sensör. Bu durumda madem pil bu kadar uzun süre gidecek, bunu takip etmek istedin ve bir de voltage divider ekledin ve sensör veri yapısını oluşturmaya başladın.

Ama ar-ge bir hastalıktır ve hiçbirşey mükemmel değildir, bu nedenle sen durmadan iterasyonlar geliştiriyorsun, bunlardan bir tanesi de, daha önce görülmemiş duyulmamış hotswap sensör değiştirme, bak mesela iyi bir okur olduğun için söyleyim, bu konuda bir patent yok, sadece benzeri konular var, modüler dizüstü bilgisayarlar ve telefonlar gibi.

Ne demek peki bu? yani cihaz çalışırken üzerindeki sensörü çıkarıp yerine başka bir sensör taktıgında -aynı sensör olmak zorunda kalmadan- yani örneğin, sıcaklık ve nem ölçen sensörü çıkardın, basınç ve sıcaklık ölçen sensörü ekledin, onu çıkardın ışık sensörü ekledin ve / veya bunların kombinasyonlarını, çalışacak bir cihaz yaptın.

Şu anda tasarladıgın cihaz, 2 tane kalem pille, 8 yıl çalışma kapasitesine sahip, ışık, nem, sıcaklık, basınç sensörlerini destekliyor ve pil durumunu aktarabiliyor. Ama yeter mi? tabii ki hayır. Bunların verisinin hem sera içerisinde hem de bölümde toplanması lazım. Bu nasıl olacak?

Daha önce ethernete sahip arduino’yu kullanmayı denedin ve başarısız oldu, başka bir arduino tasarladın bu işi yapması için, oldukça optimal bir güç tüketimi var ama uzaktan kod güncellemesi vb. yapmak zor, dolayısıyla raspberry pi denilen bir platforma girmek zorundasın, haydi gel, macera şimdi başlıyor.

Create your website with WordPress.com
Get started