2- Aptallar için Tarımsal Ar-Ge Projesi, Bölüm 2

herkes kalorifer peteği der, ben takım çantası

Peki hangi sensör? Sıcaklık ve nem ölçeceğiz ama piyasada iki tanesini bir arada bulunduran sensör çok az, olanlar da pahalı ve/veya kalibrasyon sorunları var. Bulduğunuz ilk sensör çalışacak mı? diyelim rastgele, ebay’da dolaşırken (hey gidi günler, paypal vardı ülkede, özgürlüğe bak! Şimdi gittigidiyor bile yok !!!) dolaşırken bir sensör denk gelmiş olsun, sipariş vermiş olun ve bekleyin. Arada eski bir kitabı okuyun, öyle bir kitap olsun ki, sizin yazacağınız gibi birşey olsun.

kel alaka değil mi? değil. dikkat 2. baskı, eskidir. adam söylediği herşeyi yaptı, ben de yapacağım, bir rahat bıraksalar.

Sonrasında gelsin sensör ve deneyin, peki sonuçlar, ölçüm aralığı, hassaslık, okuma sıklığı beklediğiniz gibi olacak mı? sonuçta bu site dünyanın en büyük komponent arama sitesindeki neredeyse tüm komponentlerin hayat bulmuş hali ve bu geliştirmeyi yapmaya çalıştığınız ülkede halen bu konuları bahsedince size uzaylı gözü ile bakıp arada deli falan diyorlar. Neyse bir kaç tane sensör siparişi verdiniz ve beklemeye başladınız. Sensörler gelince, kodunu da buldunuz ve taktınız, ne oldu? Taktığınız her sensör ayrı bir değer gösteriyor. Peki bu neden? Sensör ucuz oğlum! O yüzden. Dahili kalibrasyonu yok, okuması analog falan filan.

Kimisine göre ikea tencere altlığı, kimisine göre paslanmaz çelik neodymium mıknatısla cihaz yapıştırılabilecek sensör test istasyonu

E ne olacak, versiyon iki’yi alacaksın, peki ne işe yarayacak bir umut alacaksın ve deneyeceksin, aldın onu da denedin, o paketler kargoda kayboldu, ptt ile kavga ettin cimer’e falan yazdın, o detaylara girmiyorum. O sırada yeni arduinolar aldın, her birine aynı programı yükledin ve sensörlerin bir kaç tanesini uzun kablolarla bağlayıp veri okumaya çalışıyorsun fakat okuyamıyorsun… ne yapacaksın peki? Ethernet? Hadi diyelim ağa bağlayacaksın, ağ kablosunu döşemene izin verecek mi o akademisyenler? Tabii ki hayır. Ama olsun sen yine de bir dene, arada belki başka bir şey keşfedersin. Ve evet keşfettin, tam bir zaman kaybı. Buraya kadar elde var sıfır.

bulabildiğim en yakın fotoğraf bu, ama bu çok sonraki bir hali 🙂

Sonra araştırırken bir radyo denk gelir, programlanabilir radyo olarak geçmektedir ve belli frekans aralıklarında çalışmaktadır. E süper birşey bu. Yok o kadar hızlı değil. Ne kadar mesafe? Ne kadar veri aktarıyorsun ve nasıl depolayacaksın. Bunlar ne olacak? Hadi onu da geçtim, pil konusu var. sonuçta bu çalışmaları yaptıgın bölümün başındaki akademisyen sen ondan masa istediğinde sana uzay projesi mi yapıyorsun diyerek başından savacak sen de 2 tane proje yürüttüğün ve doktora yaptıgın bölümden gidip kaydını sildireceksin, ama bunların farkında değilsin o yüzden büyük umutlarla çalışmana devam ediyorsun.

Create your website with WordPress.com
Get started